انتقال ملک شرکت به غیر (مدیر شرکت )

شخص الف به اتفاق خانواده خود مبادرت به تشکیل شرکت نموده و به ثبت نیز رسیده ومدیر عامل شرکت نیز خودش می باشد و ۷۰% از سهام شرکت نیز متعلق به مشارالیه می باشد و مغازه را جهت کار شرکت اختصاص داده با توجه به این که کمافی السابق خودش در مغازه در حال کاسبی می باشد آیا می توان موضوع را انتقال به غیر تلقی نمود یا خیر ؟
نظر اکثریت
با عنایت به رای وحدت رویه شماره ۴۲- ۲/۸/۱۳۸۱  که شخصیت حقوقی شرکت تجارتی را دمجزا از شخصیت مدیر آن می داند و امکان برکناری مدیر شرکت همیشه موجود است و همین که منابع عین مستاجره به شرکتی واگذار شد مستاجر شرکت است نه مدیر آن .
بنابراین هرگاه در سند اجاره حق انتقال به غیر جزئاً یا کلاً از مستاجر سلب شده و او مورد اجاره را به شرکتی ولو خود مدیر آن شرکت واگذار نماید انتقال به غیر تحقق می یابد .
ثانیاً : شرکت قائم به یک نفر (مستاجر سابق ) نیست بلکه وجود چند نفر در تشکیل شرکت ضروری است
بنابراین ، با دخالت سایر شرکا عین مستاجره جزئاً نیز به غیر واگذار گردیده است . اما اگر محل شرکت در جای دیگر باشد ولی مستاجر فرآورده شرکت را در مغازه بفروشد انتقال به غیر محسوب نمی گردد ولی اگر محل کار شرکت در همین مغازه باشد انتقال به غیر محسوب می گردد.
 
مثل سوال مطرح شده در نشست قضایی دادگستری استان خراسان که شرکت مورد بحث برای افرادی در خارج از کشور تسهیلاتی فراهم کرده و با تنظیم قرارداد با آن ها شرط کرده ، اگر مرتکب خلافی شوند که از این حیث خسارتی به شرکت وارد شود یا منجر به لغو امتیاز شرکت گردد خسارت وارده را بپردازند . این شرط نه فقط خلاف قانون و شرع نیست ، بلکه رعایت آن ضروری و الزام آور است .
اما در خصوص خسارت وارده ،مطالبه خسارت نیازمند اثبات ادعا است که محاسبه آن بر طبق نظر کارشناس بوده و تاریخ مطالبه خسارت زمان وقوع خسارت است.

 

برای مشاوره تخصصی در زمینه امور شرکتها با ما تماس بگیرید.

ارسال مدارک و دلایل به شماره واتس اپ

۰۹۲۱۶۳۹۰۳۶۷

۰۹۱۲۷۳۳۴۸۴۲-۰۲۱۹۱۳۰۴۸۴۲

 

خدمات تخصصی شرکتها

[wst_instagram client_id=”lawyer_moloudzadeh”]
Call Now Buttonبا ما تماس بگیرید